Delen

Op de hoogte blijven van onze laatste nieuwsitems en ontwikkelingen? Volg onze LinkedIn pagina

Volg VDP op LinkedIn
30 oktober 2023

Heeft jouw gemeente inclusieve stembureaus?

Een inclusief stembureau, dat kan van alles inhouden. Bijvoorbeeld of een stembureau rolstoeltoegankelijk is of geschikt voor zelfstandig stemmen door blinden en slechtzienden. Voor adviseur dienstverlening Betsy Breemer (gemeente Leidschendam-Voorburg) betekent het ook: een stembureau waar iemand met een licht verstandelijke beperking meewerkt in een zogenoemd Prokkelduo. Zij hoopt dat bij elke verkiezing meer gemeenten meedoen.

Tekst: Betsy Breemer, adviseur dienstverlening gemeente Leidschendam-Voorburg

‘Tot uiteindelijk alle gemeenten minstens één Prokkelduo hebben. Onze gemeente heeft nu vier Prokkelduo's, zodat op 22 november 2023 op meerdere stembureaus gewerkt gaat worden door iemand met een licht verstandelijke beperking. Die persoon doet dat als duo samen met iemand zonder zo’n beperking. Op die manier kan iedereen wat betekenen voor de democratie.’

Prokkelduo

‘Een duo van mensen met en zonder licht verstandelijke beperking is bedacht door Stichting Prokkel. Daarom noemen we deze duo’s ook Prokkelduo ’s. Ze melden zich samen of alleen aan om mee te helpen met de verkiezingen. Een Prokkelduo werkt net als een andere vrijwilliger. Je moet dus ook de training voor vrijwilligers op een stembureau volgen en je krijgt de vergoeding.’

Meedoen

‘Onze wethouder had gehoord over Prokkelduo’s die actief waren bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2021 en wilde graag dat wij ook meedoen. Daarom hebben we via ons intranet een oproep gedaan voor mensen met en zonder licht verstandelijke beperking die in een duo willen meewerken. Daarop kregen we genoeg reacties om meerdere duo’s te vormen. Voor de komende verkiezingen hebben we niet hoeven werven: dezelfde duo’s werken mee.’

Werkzaamheden van een Prokkelduo

'De duo’s kunnen alles doen wat op een stembureau moet gebeuren. Bijvoorbeeld:

  • Beoordelen of er genoeg ruimte in het stemlokaal is om een nieuwe kiezer binnen te laten.
  • Uitleggen hoe de looproute is en mensen de weg wijzen.
  • Achter de tafel van het stembureau zitten en de identiteit van de kiezer controleren of de stempas aanpakken en controleren.
  • Een stembiljet en een rood potlood geven aan de kiezer.
  • Naast de stembus staan en erop letten dat de kiezer het stembiljet in de bus doet.

In Leidschendam-Voorburg hebben de Prokkelduo’s in het eerste jaar meegeholpen met centraal tellen van de Gemeenteraadsverkiezingen 2022. Bij de komende verkiezingen werken ze verspreid over meerdere stembureaus en verdelen ze met de andere stembureauleden de taken.’

Oproep aan VDP-leden

‘Mensen met een licht verstandelijke beperking krijgen in onze gemeente de kans hun andere talenten te gebruiken en te laten zien. Dat vind ik mooi en inspirerend. Ik hoop dat nog veel meer gemeenten gaan meedoen en ik reken vooral op de gemeenten die zijn aangesloten bij de VDP. Aanmelden gaat via de website van Stichting Prokkel. Laten we er een groot succes van maken!’

Prokkelduo Lisa en Hanneke (foto gemaakt door Jurgen Huiskes voor Stichting Prokkel)

Meer weten?

Dit artikel is voor het eerst gepubliceerd op 13 januari 2022. Betsy Breemer heeft het aangepast voor de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november 2023.

Onderwerpen