Delen

Op de hoogte blijven van onze laatste nieuwsitems en ontwikkelingen? Volg onze LinkedIn pagina

Volg VDP op LinkedIn
18 augustus 2022

Unieke kans om te leren van anderen

Het delen van kennis en ervaringen is de belangrijkste doelstelling van de GemeenteDelers. De afgelopen twee jaar is het enthousiasme om deel te nemen aan deze competitie flink gestegen. In de 2022 editie dongen maar liefst 94 inzendingen uit het hele land mee. Maar hoe staat het eigenlijk met het delen en overnemen van deze cases in de dagelijkse praktijk van gemeenten?

We gingen hierover in gesprek met Willem van den Heuvel, directeur van de fusiegemeente Meierijstad (Veghel, Sint-Oedenrode en Schijndel). Hij is één van de enthousiastelingen die alle cases, volgens het principe ‘wisdom of the crowd’, in de eerste ronde heeft beoordeeld. Hij noemt de GemeenteDelers “een geweldige kans om op zoek te gaan naar initiatieven die wij ook kunnen gebruiken.”

Willem van den Heuvel

Het lezen en scoren van de cases kost natuurlijk wel tijd, maar levert ook direct wat op

Kansen voor onze gemeente

Bij deze eerste selectie is een enorme groep vrijwilligers betrokken die cases beoordelen langs de lat van ‘geslaagd’, ‘waardevol’ en ‘herbruikbaar’. Niet alleen mensen die werken in een gemeente, maar ook managers en adviseurs van andere overheidsorganisaties en het bedrijfsleven. “Het lezen en scoren van de cases kost natuurlijk wel tijd”, zegt Willem van den Heuvel, “maar levert ook direct wat op. Er waren tal van inzendingen gericht op ICT, data en digitalisering waar wij als nieuwe gemeente ook volop mee bezig zijn. Bij het ene onderwerp zijn we al volwassen, terwijl we bij het andere onderwerp nog in de kinderschoenen staan. Ik zag direct kansen voor onze gemeente.”

Groslijst 16 cases

Dat Willem zo enthousiast is, wordt direct duidelijk in zijn aanpak. “We hebben als kleine fusiegemeente met 80.000 inwoners en 650 medewerkers beperkte capaciteit om allerlei initiatieven zelf op te starten. Wij omarmen, als dat kan, daarom graag initiatieven van anderen.” Zo vroeg hij een clubje mensen uit de gemeente dat zich bezighoudt met informatie, ICT en digitalisering om alle 94 cases ook te lezen. “Samen zijn we tot een groslijst van 16 cases [lijst is onderaan dit artikel opgenomen] gekomen die voor ons potentieel interessant zijn.” En we hebben bijvoorbeeld direct contact gelegd met de gemeente Delft om te praten over het Gemeentelijk Gegevensmodel (winnaar 2022).”

Het artikel gaat verder na de lijst.

De 16 cases op de groslijst van Meierijstad

Naam

Inzender

Meer informatie

Dataplatform duurzaam 's-Hertogenbosch activeert inwoners

Gemeente ‘s-Hertogenbosch

Dataplatform... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Gemeentelijke datajournalistiek

Gemeente Bronckhorst

Datajournalistiek... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Zonnekansenkaart beschermd stadsgezicht

Gemeente Haarlem

Zonnekansenkaart... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Ping Ping: goede informatie voor jongeren die 18 worden

Gemeente Amsterdam

Ping Ping... op de VDP-website

Contractvoorwaarden voor algoritmen

Gemeente Amsterdam

Contractvoorwaarden... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Digital Twin voor alle gemeenten

Gemeente Utrecht

Digital Twin... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Mini-burgerberaad extra klimaatmaatregelen

Gemeente Amsterdam

Mini-burgerberaad... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Het Gemeentelijk Gegevensmodel (GGM)

Gemeente Delft

GGM op de VDP-website

Datalab Energietransitie 2.0

Gemeente Den Haag

Datalab... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Ontgrieven WOZ bezwaren

Gemeente Ede

Ontgrieven... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Schoon Schip; vroegsignalering van schulden

Gemeente Alphen aan den Rijn

Schoon Schip... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Verstandig gebruik sensoren openbare ruimte

Gemeente Rotterdam

Verstandig gebruik... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Digitale geboorteaangifte 3.0

Gemeente Helmond

Digitale geboorteaangifte 3.0 in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Beheren is vooruitzien: Domeinarchitectuur Informatiebeheer

Gemeente Den Haag

Beheren... in Databank Praktijkvoorbeelden VNG

Kind kan de digitale was doen!

Gemeente Amsterdam

...digitale was... op VDP-website

U-reka; Utrechtse raadsinformatie razendsnel terugvinden

Gemeente Utrecht

U-reka... op VDP-website

Aan het denken zetten

Ook binnen andere domeinen loopt Willem warm voor specifieke cases, bijvoorbeeld over schuldenproblematiek. “Binnen onze gemeente zien we eveneens dat mensen het steeds moeilijker hebben om rond te komen. Zo’n case als ‘Schoon Schip’, gericht op het vroeg signaleren van schulden, is daarom zo’n parel waar ik met interesse naar kijk en van leer.” Andere cases die Willem direct noemt, zijn ‘PingPing’ van de gemeente Amsterdam - de app met alle informatie voor jongeren die 18 jaar worden - maar ook de case over het houden van een mini-burgerberaad over extra klimaatmaatregelen.” Deze case zette me aan het denken. Wij willen ook steeds beter onze burgers betrekken bij beleidsontwikkelingen, maar hadden nog niet gedacht aan een burgerberaad.”

Deze case zette me aan het denken over nieuwe manieren om burgers te betrekken.

Wiel opnieuw uitvinden 

In het verleden heeft Willem wel eens bij de VDP geopperd om interessante cases met elkaar te delen. “Dat je op de website op een landkaartje kunt zien welke gemeente bezig is met interessante initiatieven. Daarmee kun je voorkomen dat iedereen het wiel opnieuw uitvindt.”

Het feit dat gemeenten met de GemeenteDelers elkaar nu actief opzoeken en met elkaars initiatieven aan de slag te gaan, is bijzonder. “Ik vind het fenomeen van de GemeenteDelers echt prachtig. Mooi om te zien dat gemeenten de tijd nemen om zo’n case te schrijven en kennis te delen. Wij willen dat ook wel, maar zijn nu nog niet zo ver.” Op de vraag of Willem volgend jaar weer cases in de eerste ronde wil selecteren, zegt hij vol mondig ‘ja’!

Meer weten

Voor meer informatie over GemeenteDelers en alle ingediende casussen kun je hier verder kijken:

Onderwerpen